BURNHAM-on-CROUCH CARNIVAL.
SEPTEMBER 30th 2017
 
ENTRANTS INFORMATION
 
TABLEAUX ENTRANTS.
 

Entrants for tableaux in the Grand Illuminated Procession have a number of categories to choose from. These are:

     1.   STREET SHIELD

      2.   FAMILY CUP

      3.   JUNIOR ORGANISATIONS

     4.   COMMERCIAL     ( advertising Tableaux).

     5.   GROUPS/ FRIENDS 18+

     6.   DECORATED CAR/ VAN

     7.   HAND PROPELLED VEHICLE (wheelbarrow, bicycle etc. just let your imagination run wild and have fun)

   There are also a number of classes which you may choose to enter in addition to the above categories. These are:

     A.  TOPICAL

      B.  ARTISTIC

      C.  HUMOROUS

      D.  NOVELTY

  

     THERE ARE ALSO THREE SPECIAL AWARDS:
 
     CHALLENGE TROPHY for best entry in procession
     
     CHALLENGE ROSE BOWL for runner up to best Tableaux.
 
     THE MALDON & BURNHAM STANDARD CUP for best non pize winning entry.
 
     BEST ENTRY IN PROCESSION ALSO RECEIVES A PRIZE OF £250.
 
     PLEASE NOTE: NO LIVE ANIMALS WILL BE ALLOWED IN THE PROCESSION 
     
      **IMPORTANT** MAXIMUM ENTRY HEIGHT 4.8M (16 FEET)        

  For further information and entry forms contact    

Entry forms are available from June. 
__________________________________________________________________________________         

                                                                     FANCY DRESS

 
The fancy dress competition's will be held in the High Street Arena. No entry forms required, just turn up on the day. Times will be posted on the Carnival Day page when known.
 
The categories for the childrens fancy dress will be:
 
Under 5 years old.
5-8 years old.
Over 8 years old.
Childrens Groups.
 
 
A further category is:
 
Wheeled Vehicles.

____________________________________________________________________________________________

 
RESULTS 2017
                                                                         
 

  Quiz:                                                                                                                                                                                                                                                Winners:                          The Brambles                                 

  Runners up:                  The Family                                                 
 
  Baby Show
  Bonniest Girl:                Booke King                          
  Bonniest Boy:                Reggie Fowkes                  
                                
  Darts Singles
  Winner:                          Dan Haycock                                 
  Runner up:                     Tony Stubbs                              
 
  Darts Pairs
  Winners:                        Antony Swanborough and Kenny Kerr                                              
  Runners up:                   Dan Haycock and Ben Haycock                           
 
  Dominoes Singles
  Winner:                         Peter Long            
  Runner up:                    Gary Young
 
  Dominoes Pairs
  Winners:                        Bobby Hawkes and Shirley Aislabie        
  Runners up:                   Barry Brown and Sam Daltrey
 
  Pool Singles
  Winner:                         Gary Hammond
  Runner up:                     Jeff Filtness
 
  Pool Pairs
  Winners:                       Jeff Filtness and Trevor Estlea
  Runners up:                  Richard Tatlow and Kenny Kerr
 
  Minute to win it: 
  1st                       
  2nd                      
  3rd                      
 
 

 

  Bowls
  Winners:                    Southminster Bowls Cub:    Kevin Burridge, Ray Kempen, Paul Hoveland                                                
  Runners Up:               Burnham Hillside Bowls Club:  Peter Perrin, Len Hyam, Val Hyam                
 
  Fancy Dress  

  Childrens Overall Winner: 

                                            Cinderella
  999 Competition:
             Winner:                  Essex Fire and Rescue Service 
 
  Shop Windows Competition: 
                                               
  Trade:
               1st             Creative Lady                           
               2nd            Helen Rollason (main shop)                 
               3rd            Tourist Information Centre                
  Artistic:
               1st             Ladbrokes                     
               2nd            The Lovely Shop                
               3rd            Templemans Gallery                 
  Novelty:          
               1st            The Star Inn (displayed at Jacaranda)                           
               2nd           Manythings               
               3rd            Matrix Hair Art
 
  Overall Best Shop Window:  
                                              The Star Inn (displayed at Jacaranda)
                                         
  Court of Courts:         
                          1st               Wickford    
                          2nd              Braintree
                          3rd               Witham
 
  Bill McNeil Cup for      
   Queen of the Day:    
                           1st               Braintree         
                           2nd              Basildon & Pitsea 
                           3rd              Great Bentley
                         
  Visiting Queens
  Tableaux:
                        1st                 Clacton on Sea                         
                        2nd                Wickford
                        3rd                  Braintree
 
  Majorettes:
                  1st                       Chelmsford Crystals                  
                  2nd                      Inovation
                  3rd                       The Platinums
 
 

  Tableaux.

 

  Novelty:
                  1st             Alice in Impamark Land                 
                  2nd            Cinderella
                  3rd            The Adams Family
  Humorous:
                  1st             Peter Barker ( Elf & Safety)                
                  2nd            Razzamataz Theatre School ( Punk)           
                  3rd          
  Topical:
                  1st              Rowing Club          
                  2nd             Essex Voluntary Blood Services

 Commercial:

                  1st              FloWOWers (Santas Coming)   
                  2nd             Impamark (Alice in Impamark Land)
                  3rd             Quest 4 Entertainment ( Minnions)
  Artistic:
                  1st              Steam Punk ( The Coppin Family)              
                  2nd             Santas Coming ( FloWOWers)
                  3rd             Grease Car ( The Northrupp Family)

  Family:                      
                 1st               The Tunbridge De Orfe Family ( Cinderella)             
                 2nd              The Coppin Family (Steam Punk)                
                 3rd              The Northrupp Family ( Grease Car)
                            
  Junior Organisation:
                  1st               Millie Moos Pre School     
                  2nd              Razzamataz Theatre School
                  3rd         
  Street:
                  1st 
 
  Decorated Car/ Van:                
                  1st                Rainham Newtonettes
                  2nd               Coastguards
 
  Hand Propelled Vehicle:
                   1st               Peter Barker ( Elf & Safety)
                  2nd              Terry Family ( Batman)
                  3rd               Dengie 100 Runners
 
  Groups/ Friends 18+:
                   1st               Rowing Club
                   2nd              Essex Vlountary Blood Services
 
  Burnham Carnival Challenge
  Shield for Best Entry:                       
                                                  STEAM PUNK (The Coppin Family)
  
  Rose Bowl for Runner Up to           
  Best in Procession:  
                                                   SANTAS COMING (FloWOWers)
 
 Best Non Winning Entry:  
                                                         PUNK (Razzamataz Theatre School)                    

      

 

         

 

    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
   
 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

   
   
   
   
   
   
 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
   
   
   
   
   
   
 

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

 

Burnham Carnival 1909-2014